Domy na polceste

Domy na polceste sú doplnkovým projektom House of Family. Sú vrcholom našej starostlivosti o deti a dokončujú našu prácu tým najdôležitejším – naučiť deti vykročiť samostatne do života a viesť samostatný život. Ich cieľom je naučiť deti tomu, čo v House of Family napriek plnej starostlivosti nemali – osamostatniť sa, vedieť sa postarať o seba, nájsť motiváciu do života.

Učia sa žiť v menšej komunite, komunikovať, pomáhať si navzájom, komunikovať i spolupracovať. V projektovom dome mali všetko pripravené, navarené i upratané – de facto mali plnú starostlivosť na dlani a v domovoch na polceste sa snažia doučiť aj týmto ostatným zručnostiam samostatne. Sami si musia strážiť denný režim, užívať samostatne lieky, samostatne si upratovať, nakupovať na trhu, narábať s peniazmi, chodiť do školy a učiť sa.

Každý deň ich sprevádza sociálny pracovník, ktorý im pomáha začleňovať sa do života, riešiť problémy, učí ich všetky veci ktoré potrebujú vedieť k samostatnému životu.

Domovy na polceste sú tri – dva v hlavnom meste Phnom Penh a jeden v Sihanoukville na juhu Kambodže.

Na juhu pri mori je to domček s farmou a v hlavnom meste sú dva trojizbové byty, ktoré majú vlastnú kuchynku a plné vybavenie. V jednom sú dievčatá a v druhom chlapci.

V dievčenskom domove bývajú dievčatá vo veku od 15 do 21 rokov.  Zoznámte sa s jednou z nich – so Sokkeou. Má 21 rokov, prišla k nám v roku 2003, keď mala len 9 rokov. Bola v zlom zdravotnom stave, o jej rodine sa vedelo málo, obaja rodičia zomreli na AIDS. Nemala žiadne hygienické návyky a izolovala sa od kolektívu a detí. No počas krátkeho času sa adaptovala, vyrástla z nej zodpovedná a svedomitá slečna. V dome na polceste býva už druhý rok, je vyučená kuchárka a už pracuje.

V chlapčenskom domove bývajú chlapci vo veku 16-22 rokov. Všetci študujú, posledný Matey študuje už na vysokej škole architektúru, popri tom aj pracuje v hoteli.

V Sihanukville máme vyše roka domček s farmou, v ktorom žijú momentálne iba 3 chlapci vo veku 17-20 rokov. Špecifikom je, že domček má aj malú farmu kde sa chlapci učia zodpovednosti starostlivosťou o zvieratá a pestovanie šalátu. Domček aj s pozemkom je v našom vlastníctve, na jeho kúpu prispel slovenský sponzor Peter Cvik za čo mu srdečne ďakujeme.

Náklady na tak dôležitý projekt nie sú vysoké, ale celý projekt domovov na polceste je financovaný iba z darov sponzorov a ľudí ako ste vy. Ide o projekt združenia Dvojfarebný svet.

Prispejte aj vy – môžete zaplatiť náklady na nájomné, na prevádzku, alebo na rozvoj tohto projektu.

Každé tri eurá ktorými prispejete na projekt, zaplatíte jeden deň dieťaťa v Domove na polceste.

Môžete prispieť aj na konkrétne výdaje – na školské potreby, stravu, či nájomné… Mesačná prevádzka jedného domova na polceste stojí v priemere 500 eur, zahŕňa výdaje na energie, nájomné, prevádzku…

Nezaradené