Zelený marec v House of Family

Okrem toho, že marec je mesiacom knihy, v Sihanoukville to bol mesiac začatia tzv. Programu ekologického vzdelávania detí. 

Ako mnohé rozvojové krajiny, aj Kambodža má problém so spracovaním, vývozom a triedením odpadu. Rozhodli sme sa preto robiť aspoň malé kroky v snahe zmeniť minimálne naše okolie a prístup detí k enviromentálnym otázkam. Teória však nestačí, a preto okrem prednášok o tom, aké druhy odpadu existujú, aké druhy škodia zvieratám či rastlinám, sme sa rozhodli deťom ukázať čo je to recyklácia a opätovné použitie odpadu v praxi. Deti sa okrem potravinových zvyškov učia oddeľovať plasty od papiera a skla, na čo sme zaviedli separé odpadkové nádoby. Kedže sme chceli nadchnúť aj tých najmenších, skúsili sme to cestou rozprávky o recyklácii, ktorá upútala dokonca aj našich „dospelákov“. Staré krabičky a plastové flaše či rolky od záchodového papiera môžu byť použité naozaj na výrobu kadečoho, a okrem dolepených prstov majú deti postarané aj o aktivity podporujúce ich kreativitu.

Čo by však bolo učenie o ekológii bez praxe? Chceli sme deti nejakým spôsobom donútiť k tomu, aby reálne v praxi videli a pochopili čo spôsobuje nezodpovedné vyhadzovanie odpadu do prírody. S naloženým minibusom a niekoľkými odpadkovými vrecami sme sa preto v jednu sobotu vydali na pláž a to nie je len na bláznenie sa v mori. Spolu s deťmi sme vyčistili kusisko pláže, dokonca sme inšpirovali zopár okoloidúcich, ktorí nám pomohli vyčistiť pláž a naplniť vrecia na odpad.

V ekologickom vzdelávaní pokračujeme aj naďalej, ak máte nejaké nápady ako naložiť s rôznym druhom odpadu, prosím kontaktujte nás, vopred ďakujeme za Vaše postrehy.

Vaše House of Family

Nezaradené