Výstavba domova pre detičky začala

  1. Júl 2016 sa zapisuje do histórie House of Family ako výnimočný dátum, pretože práve v tento deň sa začal stavať nový dom pre naše detičky. A to všetko vďaka dlhodobej podpore partnera zo Slovenska.

House of Family má v súčastnosti 65 detí v Sihonaukville, ktoré žijú v troch domoch vedľa seba. No v týchto dňoch sa začína výstavba nového, ktorý je blízko farmy, na ktorej už skoro samostatne gazdujú 4 naši chlapci – projekt Halfway house.

Postaviť dom nie je hračka a vyžaduje si svoju prípravu. Domáci ľudia sú často veľmi poverčiví a je pre nich dôležité vykonať určité zvyky. Spájajú ich s mnohými aktivitami, ktoré tu robia. Preto sme sa tomu nevyhli ani v našom prípade. A tak vás možno zaujíma, aké rituály sa robia pred začiatkom stavby.

Väčšina ľudí v Kambodži verí, že je potrebné požiadať duchov pred prvou mechanickou prácou na pozemku o pomoc, pomodliť sa a oznámiť im, že majú zámer zaobchádzať s pôdou. Týmto duchov prosia o šťastie a o povolenie. Od domáceho som sa dozvedela, že tak isto býva zvykom hádzať peniaze do základov, vraj pre blahobyt ľudí obývajúcich budúci dom.

Obrat je krátky a začína tým, že sa v ľavom rohu pozemku umiestni stolík s táckou, na ktorom je nachystané ovocie, prípitok vo forme čaju a vonné tyčinky. Prednesie sa krátka modlitba a zapália sa sviečky. Všetci zúčastnení ceremónie musia počkať, pokým vonné tyčinky nezhoria v polovičke ich dĺžky, a až vtedy majú od duchov dovolené pustiť sa do fyzickej práce.

Týmto postupom to prebiehalo aj v našom prípade. Po krátkom obrade nasledovali už samotné stavebné práce. Zmluvy so stavebnou firmou sú podpísané a našou úlohou je čakať na úspešné dokončenie. Pravidelne sledujte našu facebookovú stránku a objavíte zaujímave fotky z pokračovania výstavby.

Na záver tohto článku by som dodala, že najdôležitejším faktom je, že pre naše deti budeme mať vlastný dom, ktorý si môžu svojpomocne okrášliť. A keď sa spojí ich láska s tou našou, môžeme z neho urobiť pravý domov. Veď veľa z nich už ten vlastný nemá.

Nezaradené