Naša Maty má už dieťatko!

Koam Maty – príbeh tejto 24 ročnej dievčiny sa dá nazvať aj „úspešná story“. Maty prišla do nášho projektu spolu s piatimi súrodencami v roku 2006. Jej otec bol vojak, zomrel na AIDS keď mala len 10 rokov. Mama tejto chorobe podľahla v roku 2008, no už dva roky sa kvôli zlému zdravotnému stavu nedokázala postarať o deti a tak sme sa o nich postarali my. Štyri dievčatá a dvaja chlapci.

Maty prišla ku nám podvýživená, vo veľmi zlom zdravotnom stave. Mala 16 rokov a len 31 kilogramov, bola negramotná – v živote nechodila do školy a nevedela čítať ani písať. Bola však veľmi milá, usmievavá a príjemná a to jej ostalo doteraz. Keďže bola najstaršia zo všetkých súrodencov, musela skoro prebrať úlohu chorej mamy a to jej ubralo z detstva. Tieto návyky jej ale ostali aj na projekte, kde okrem štúdia vždy pomáhala v kuchyni a starať sa o súrodencov. Bola najstarším dieťaťom na projekte.

Ešte počas pobytu na projekte sa zoznámila s mladým Rumangom a po uši sa doň zaľúbila. Napriek tomu neodišla z projektu a dokončila si školu. Začala pracovať v reštaurácii a koncom roka 2013 sme jej na projekte vystrojili svadbu. Jej manžel pracuje ako taxikár a v apríli 2014 sa jej narodilo zdravé krásne dieťatko, ktoré je vďaka poctivému prístupu Koam Maty k liečbe HIV negatívne. Maty sa naťahovala k manželovi a dnes pracuje na trhu s jeho mamou a zapojila sa do rodinného podniku.

Nezaradené