Hurá prázdniny začali!

Leto a školské prázdniny sa už na Slovensku pomaly blížia ku koncu a naše deti v House of Family ich práve majú. Zaujíma vás, akým spôsobom ich trávia?

V tomto období počasie v Kambodži pripomína svojim charakterom skôr bláznivý apríl u nás doma, ako horúce leto. Niet sa čo čudovať. Máme tu obdobie dažďov. Aj napriek výkyvom počasia sme sa s deťmi vybrali na prázdninové výlety. Za celoročnú snahu si zaslúžia pár dní oddychu bez školy spríjemniť pekným výletom. Žiadny lejak ani ochladenie nemôžu predsa pokaziť zábavu. 🙂

Kreativita, ktorá nepozná hraníc

Fotky na nástenách v našom projekte sú staré a neaktualizované. Čo tak ich spoločne obnoviť? Jasné… Bola to výzva, ako ich urobiť krajšími a stráviť tak upršaný deň spolu  a navyše tvorivou činnosťou. Najnovšie fotky detí sme vytlačili, priniesli sme farbné papiere, staré nástenky a zábava mohla začať. Je krásne pozorovať deti, ako sa dokážu úplne ponoriť do činnosti, ktorú robia. Tak to bolo aj v tomto prípade.

Na záver dňa sme dokončili všetky nástenky, hrdo sme ich zavesili na steny a tešili sa. Počasie sa nám počas nasledujúcich dní vylepšilo a tak sme si naplánovali výlet… pýtate sa kam?

Vodopády a krásna lagúna

Nie je nič prekvapujúce na tom, že práve voda, plávanie a hry v nej strávenej vyčaria úsmev na perách skoro každému dieťatu. My sme sa vybrali na neďaleké vodopády hneď kúsok za mestom Sihanoukville. Ráno nám pani kuchárka pripravila chutné jedlo, deti sa pomestili do minivanu a mohli sme vyraziť. Po chvíli sme dorazili na krásne miesto obklopené tropickými stromami, výrazným hlukom prichádzajúcim od vodopádov a detskej nedočkavosti. Našli sme miesto ako stvorené pre nás. Blízko bola čistá lagúna, v ktorej sme sa neskôr všetci kúpali.Srandy sme si užili až až…. keďže sú to malí výmysleníci. V Kambodži je zvykom kúpať sa v oblečení a tak sme tieto zvyky neporušovali. Po pár slnečných dňoch sa opäť vrátilo počasie pripomínajúce jesenné mesiace.

Netrvalo to však dlho a slniečko nám opäť zasvietilo

Nápad ísť na vylet do národného parku – Bokor mountain vzišiel spontánne od detí, pretože to bolo už dávno, kedy toto pohorie navštívili naposledky. A tak sme neváhali a jedného rána sa vybrali na cestu.

Po pár hodinách cesty sa pred nami vypínalo obrovské pohorie, zrejme na našu oblasť v Kambodži aj najvyššie. Po celom území parku vedie cesta pre autá, a tak sme sa mohli bez problémov zastaviť pri rôznych atrakciách. Deti mali veľkú radosť, hlavne z výkyvov počasia. Slnko striedala hustá hmla a keď nám zrazu začalo pršať pri obrovskej soche Buddhu a my sme sa rozbehli k autám, nebolo väčšej radosti. Smiechu, radostného kriku bolo naozaj všade. Škoda bola pre nás v tom, že sme cez túto hmlu nevideli krásny výhľad na celú provinciu pod nami. Možno nabudúce.

Prázdniny pre deti netrvajú tak dlho ako u nás na Slovensku…čiže dva mesiace. Školský systém nie je jednotný a záleží len od danej školy, koľko  voľných dní schváli. Niektoré deti majú len dva týždne prázdnin a iné mesiac. Detičky, ktoré nemajú príbuznych zostávajú počas tohto obdobia u nás a myslím si, že je dobrý nápad spríjemniť im tento čas a trošku vypadnúť zo stereotypného prostredia a užiť si  zábavy. Aj keď nám sem tam zaprší.

 

Nezaradené